Doprava zboží z Číny

Ať už využijete metodu dodání Free on board Náklady na dopravu, nebo některou jinou dodací podmínku kupní smlouvy, měli byste zvážit také způsob, kterým zboží dopravíte. Který dopravní prostředek bude nejvýhodnější pro přepravu vašeho zboží?

Jestli váháte nad volbou lodí nebo letecky, tak vězte, že každý se hodí na jiný typ zboží. Lodní doprava je nejlevnější a nejčastější způsob dopravy zboží z Číny. Vyplatí se zejména při objemově větších zásilkách. Často se ovšem stane, že svým zbožím nezaplníte celý kontejner. Pak je dobré využít možnost děleného kontejneru, kde bude vaše zboží přepravováno do stejného přístavu jako zboží jiných kupců. Náklady na kontejner se tudíž rozdělí. Nezapomeňte, že zboží musíte posléze ještě dopravit z určitého evropského přístavu nejčastěji pomocí kamionu či železnice. Lodní doprava bývá spolehlivou variantou. Její nevýhodou je však dlouhá doba dodání. Měsíc až měsíc a půl je přibližná délka dopravy zboží z Číny. To neplatí o dopravě letecké. V případě této volby obdržíte své zboží během několika dnů. Tento postup se vyplatí zejména u objemově menších zásilek a zboží, které potřebujete ihned. Letecká doprava je ale pochopitelně mnohonásobně dražší. Je tu také možnost kombinované dopravy. Jinými slovy, část cesty zajistí letecká doprava, část lodní. Oproti samostatné lodní dopravě se zkracuje doba doručení, zvyšují se však náklady cesty. Existuje ještě nějaká střední cesta?

Ano, můžete zkusit využít železničního spojení přes Rusko. Doba doručení může být až dvakrát kratší než u lodní dopravy. Na druhou stranu nemá vlakové spojení zdaleka tolik spojů jako lodě a kvůli rizikům poškození se ho rozhodně nevyplatí využít v případě choulostivých produktů. Pokud navíc přepravujete drahé, křehké nebo velmi cenné zboží rozhodně se vyplatí ho pojistit. V neposlední řadě počítejte s tím, že doprava zboží z Číny je ovlivněna neustálou změnou cen vlivem různých ekonomických vlivů. Při kalkulaci doby transportu neopomínejte ani počasí.

Proč byste se neměli spokojit jen s uzavřením smlouvy? Jak ověřit fungování vašeho čínského obchodního partnera? Koho nebo čeho využít?

Již v pondělí v článku Kontrola dodavatele

U článku Doprava zboží z Číny je 1 komentář

Vložit komentář k tomuto článku

Archív
Připravujeme
Připravujeme nový článek. Více se dozvíte ZDE.