Listopad, 2010
29
Listopad
Přiřaďte segmentu manažera
Dodává vaše firma jeden segment výrobků jednomu odběrateli a další část někomu jinému? Každý segment je pro vás jinak přínosný? (Zanalyzujte si trh)
Přesouvejte finanční prostředky k jednotlivým segmentům tak, jak to právě vyžaduje situace. Dejte přednost těm, které vám přinesou větší zisk. A určitě to nedělejte sám, (Šéf versus zaměstnanci) dejte to na starost schopnému manažerovi.
Jednotlivý manažer pak bude zodpovědný za konkrétní segment. Analyzujte tak trh s jeho pomocí daleko lépe. Pokračování článku »
25
Listopad
Pochopte lépe své zákazníky
Máte jasně definovanou cílovou skupinu zákazníků? Víte, na koho svou nabídkou míříte? Dokonce máte i vypracovanou studii, přesto nedosahujete stanovených cílů? (Zanalyzujte si trh) V něčem jste udělali chybu. Hledejte ji.
Analyzujte své zákazníky lépe! A jestli si říkáte: „Vždyť jsem studii provedl před třemi lety“, okamžitě si běžte dát studenou sprchu. Dnešní dynamická doba mění potřeby zákazníků jako počasí. Prosperitu střídá úpadek. Buďte stále ve střehu.
Provádějte nové výzkumy trhu. Zaměřte se na chování zákazníků. Pokračování článku »
22
Listopad
Zanalyzujte si trh
Proveďte segmentaci trhu. Jinými slovy, zjistěte, kdo jsou vaši zákazníci a co chtějí. Položte si otázku: „Komu chcete prodávat své produkty?“ Pokud si odpovíte všem, evidentně jdete špatnou cestou. (Shoďte závaží) Představte si, že dodáváte na trh například značkové boty. Vašimi zákazníky jsou lidé převážně středního věku. Mladá generace a starší generace obsáhne pouze pětinu vašeho prodeje. Zaměříte se snad na dětské botičky či pantofle pro seniory? Rozhodně ne! Investovat budete do výrobků pro střední kategorii. Pokračování článku »
18
Listopad
Rozdělte kategorii
Nechybujte jako řada firem. Nesnažte se přenést název úspěšné a známé značky v jedné kategorii na druhou kategorii se svým novým produktem. (Rozšiřujte opatrně) Všechny kategorie se dělí. Nenechte se zmást, kategorie se sice prolínají, ale nekombinují. Postupem času se z jedné kategorie počítačů vyvinuly jiné, např. notebooky, laptopy atd. Dřívější kategorie hudby byly vážná a populární. A dnes? Řada různých žánrů a v každém je jedničkou někdo jiný. Pokračování článku »
15
Listopad
Rozšiřujte opatrně
Zbystřete pozornost! Jedna z nejtěžších chyb marketingu je rozšiřovat řadu produktů. Tím nechceme říci, že rozšiřovat strukturu výrobků je nesmysl. Dělejte to však navýsost opatrně! Soustřeďte se na výrobek, který vám vynáší.
Odolejte pokušení pustit se bezhlavě do výroby odvozeného produktu. Nepřenášejte značku úspěšného produktu na produkt nový. Pokračování článku »
11
Listopad
Buďte trpěliví
Zkoumejte krátkodobý a dlouhodobý vliv marketingové činnosti vaší firmy. Nedopouštějte se chyby. Nemá-li produkt pozitivní výsledky okamžitě, neodepisujte ho. Z dlouhodobého hlediska může být úspěšný. To lze tvrdit i naopak. Klasickým příkladem může být výprodej. Krátkodobě vám sice zvyšuje zisky, jenže dlouhodobě to tak není. Co je příčinou? Pokračování článku »
08
Listopad
Obsaďte v mysli zákazníka určité slovo
Chcete, aby si zákazníci zapamatovali vaši značku? Vybavili si vás už při vyslovení pár písmen?
Přivlastněte si určité slovo a vryjte ho do mysli zákazníků. (Dostaňte se do podvědomí)
Platí, čím jednodušší, tím účinnější. Nevymýšlejte přehnaně složitá nebo dokonce vymyšlená slova. Nesnažte se obměnit již zaběhlá hesla konkurentů. Děláte jim tak reklamu. Tím získávají zákazníky oni, ne vy. Zaměřte svou pozornost na jedno slovo či krátké spojení, které je pro vaše produkty typické. Jednoduché, přitom výstižné. Orientujte své heslo na cílové skupiny nebo třeba na povahu vašich služeb. Budujte na tomto slově svou reklamu. Pokračování článku »
04
Listopad
Shoďte závaží
Jste schopni obsáhnout mnoho oborů? Dokáže vaše firma zajistit ledacos, ale s různým efektem? Zabývejte se jen tím, v čem jste špičkoví! Co s tím ostatním? Sežeňte si na to lidi! Nesnažte se realizovat co nejvíce činností.
Nechte zbytek na ostatních! (Šéf versus zaměstnanci)
Celosvětově nejúspěšnější firmy nestrkají nos do všech aktivit. Soustředí se jen na oblasti, kterým rozumí nejlépe. Ostatní za ně vyřídí dodavatelé či dokonce zákazníci! Proto jsou vždy o krok napřed. Pokračování článku »
01
Listopad
Šéf versus zaměstnanci
Jaký je typický šéf minulosti? Má moc nad svými podřízenými. Touží všechno vědět a o všem rozhodovat. Vše prochází pod jeho rukama. Platí předpoklad, že podřízení jsou hloupější? Že zvládnou jen jednoduché úkoly?
Dnes už ne! Toto řízení postavené na strachu už nefunguje!
Nestačí jen zlepšovat a zefektivňovat organizaci práce. Vítejte v době konkurenčního přetlaku. Dokonalá interní i externí firemní komunikace je samozřejmostí. Pokračování článku »