Globalizace

2011
10
Březen

Quo vadis globalizace

Quo vadis globalizace

Jestli si říkáte, kde se globalizace zastaví, nejspíš Vás zklameme. Globalizace jede. Všechno se mixuje v jednom mixéru. Těžko hledat důvody, které by ji aspoň přibrzdily. A zatímco na začátku byly USA, nyní, zdá se, budou tahat za nitky jiní. Jen si to představte. Noví globální hráči v čele s Čínou a Indií přeměňují geopolitickou scénu. Podle některých odhadů bude v roce 2020 průměrný plat o 50% vyšší než roku 2000. Tento odhad však bude zahrnovat jen země s vysokým potenciálem ve vývoji technologií, jako jsou například Čína a Indie. A zatímco Evropa možná bude přešlapovat na místě, Asiaté poletí vpřed. Vždyť už teď Evropu pomalu válcují levné výrobky a levná pracovní síla z Asie. Pokračování článku »

2011
07
Březen

Strašáci globalizace

Strašáci globalizace

Asie – to je symbol rozvoje i nejistoty. Čína, Indie, jihovýchodní Asie a další rozhýbaly své „mohutné globalizační tělo“ a nabírají vyšší a vyšší rychlost. Možná to nepotrvá tak dlouho a některé suverénní americké společnosti začnou ztrácet. Kdo však ztrácí nejvíce, to je suverenita státu. Nadnárodní společnosti přebírají otěže. Mají dnes větší moc než jednotlivé státy a jejich vliv roste. Jen si zkuste třeba z pozice Estonska diktovat podmínky McDonaldu. Pokračování článku »

2011
03
Březen

Globální hrozby

Globální hrozby

Globalizace sice skýtá pestrou paletu příležitostí k růstu Vašeho businessu, je však také důležité poznat odvrácenou stranu. Neboli „globalizační hrozby“.

Odstranění izolovanosti jde ruku v ruce s kulturním propojením. Zrychlená mobilita pak podporuje „multikulti“ trend. Jednotlivé rasy, národy, vyznání se mísí v mezinárodním obchodu stále více. Všechno splývá. Pokračování článku »

2011
28
Únor

Pozitivní globalizace

Pozitivní globalizaceŽene se přes Vás globalizace? A vy doma brečíte a chtěli byste vrátit čas zpátky? Bojíte se o existenci Vaší firmy a nadáváte na velké globalizátory. Přestaňte s tím! Koukněte na globalizaci z druhé stránky. A koukejte si ji pěkně užít!

Rychlejší, spolehlivější výrobní procesy. Na trhu se objevují stále nové a nové výrobky. Máte nepřeberné množství možností. Pokračování článku »

2011
24
Únor

Globalizace je teprve na začátku

Globalizace je teprve na začátkuVšimli jste si? Zmizely hranice. A to nemyslíme jen geograficky. Ztratily se dříve nepřekonatelné překážky. Nic není nemožné a všechno je svobodnější. Jen si to představte. Pavarotti bude klidně zpívat s Ozzym Osbournem. Na Antarktidě si koupíte právě udělaný popcorn. Nebo můžete prodejem plastikových sáčků letištím směle vydělávat na obavách z terorismu. Hranice a omezení jsou přežitkem. Cestujte kolem světa a sledujte tisíce satelitních kanálů. Kapitalismus doslova sprintuje. Zavěste se do háku. Je stále obtížnější splnit základní podmínky pro začátek podnikání. Vítězí ti nejlepší bez ohledu na jejich původ. To protože ani vědění nemá hranice. Pokračování článku »

2011
21
Únor

Jak se účinně bránit globalizaci

Jak se účinně bránit globalizaci

Ještě nikdy svět nanabízel tak obrovský ekonomický prostor. A žádný recept úspěch stoprocentně nezaručí. V těžké konkurenční době je každá rada drahá. Jak už víte, jedním ze základních instinktů, který musíte ovládat, pokud chcete přežít, je cesta specializace. (Vyrovnejte se s globalizací) Pokud najdete „tržní díru“, ze které můžete profitovat, jste o krok blíž. Pokračování článku »

2011
17
Únor

Vyrovnejte se s globalizací

Vyrovnejte se s globalizací

Za posledních čtyřicet let vzrostl mezinárodní obchod o patnáct set procent! Rozhlédněte se ve Vašem okolí. Kam se poděly obchody, které ještě nedávno měly pevné místo vedle Vašeho domu? Proč třeba Carrefour už v České republice nenajdete? Globalizace se týká všech. Nejen malé podniky jsou nuceny neustále bojovat proti silnější přesile. I řada větších společností se potýká s poklesem tržeb a musí neustále hledat cesty, jak získávat zákazníky. Jaké zbraně lze využít, abyste byli schopni konkurovat? Především se zaměřte na něco opravdu specifického. (Shoďte závaží) Hledejte něco, co na trhu není ještě zcela obsazené. Nemůžete zasahovat do různých oborů a snažit se vyrábět tisíce výrobků. Ale můžete se stát odborníkem na určitou oblast. Dejme příklad, že jste výrobce klasických elektrických vláčků. Až bude zákazník váhat mezi Vaší společností vyrábějící jenom elektrické vláčky nebo třeba Samsungem, který krom nich bude dělat ještě televize, pračky a další elektroniku. Víte, co si vybere? Vás. Zákazník chce odborníka na vláčky, ne „televizi na kolejích“. Pokračování článku »

2011
14
Únor

Největší globální hráči

Největší globální hráči

Globalizace je nepřetržitý proces, ale až vlivem podmínek během posledních desítek let se rozvinula v opravdový fenomén (Fenomén globalizace). Největší rozmach novodobé éry započal v 70. letech. V té době začala ještě více sílit potřeba mezinárodního obchodu. Největší finanční společnosti, automobilky či těžařské firmy pochopily nutnost expanze. Určitě se Vám vybaví také společnost McDonald´s, která je brána za jeden ze symbolů globalizace. Pokračování článku »

2011
10
Únor

Fenomén globalizace

Fenomén globalizace

GLOBALIZACE! Ano, dnes už se obtížně vyhnete reklamám na přední výrobce elektroniky, mobilní operátory či největší světové fastfoody. Jen pořádně otevřete oči, až budete příště projíždět kteroukoli světovou metropolí. Billboardy se střídají s neonovými nápisy. Globalizace se začala šířit s neuvěřitelnou rychlostí a silou napříč kontinenty. Propojuje zdánlivě nespojitelné světy. Dokázali jste si ještě před pár lety představit bezdomovce v Dillí pijícího Pepsi-Colu? Afrického školáka volajícího iPhonem v rámci každodenní běžné činnosti? Nyní je to realita! Začala globální revoluce! Zlepšení dopravního a informačního systému umožnilo rozsévat zrna globálních gigantů po celém světě. Přemýšleli jste, co budete dělat, až se Váš trh zahrne levným zbožím z ciziny? Nazaspěte! Pokračování článku »

Archív
Připravujeme
Připravujeme nový článek. Více se dozvíte ZDE.