Náklady na dopravu

Zvolili jste nejlepšího možného dodavatele? Nebo jste stále ještě ve fázi porovnávání? Porovnání dodavatelů Tak jako tak byste si měli být jisti, jakým způsobem vám bude zboží dopraveno. Náklady na dopravu zboží z Číny mohou představovat poměrně významnou finanční položku. Je tedy nutné vzít v úvahu metody přepravy a vědět, co vše musíte do nákladů zahrnout. Náklady na dopravu společně s clem a DPH tvoří finální kupní cenu zboží. Která strana tedy zmíněné náklady na dopravu platí?

Nejčastější metodou je tzv. FOB (Free on board). FOB je doložkou mezinárodních pravidel Incoterms. Při této metodě je výrobce zodpovědný za výrobu a doručení zboží do vybraného čínského přístavu. Odkud je zboží lodí přepravováno do vybraného evropského přístavu. A právě v momentě přepravení zboží na loď v přístavu v Číně, přebírá hmotnou i finanční zodpovědnost kupující. Je tedy ve vašem zájmu informovat prodávajícího o detailech přepravy. Vaše povinnosti však nekončí jen sdělením místa, názvu lodi či stanovením příslušného data. Od chvíle nalodění v Číně na sebe berete veškerá rizika spojená s přepravou. Pochopitelně je tedy ve vaší kompetenci i zajištění vhodných prostor pro přepravu na lodi. Jaká bude výše cla a DPH při přepravě?

1. Duben 2011 změnil dovozní podmínky pro placení cla a DPH. Česká republika se řídí pravidly EU. Clo je hovorový výraz a jeho přesnější vyjádření je celní dluh, který v sobě zahrnuje jak clo, tak také DPH plus další poplatky vyměřované při dovozu zboží. DPH bývá zpravidla 20%, zatímco celní dluh závisí na druhu zboží. Jeho výši můžete hledat například na stránkách celní správy ČR. FOB není jedinou doložkou. Zboží lze přepravovat pomocí jiných dvanácti způsobů přepravy. Bližší podrobnosti lze hledat ve výše zmíněných pravidlech Intercoms.

Jakým způsobem lze dopravit zboží z Číny? Jak dlouho tento proces trvá? Jaké jsou cenové rozdíly při přepravě?

Tyto otázky zodpoví příští článek Doprava zboží z Číny.

U článku Náklady na dopravu je komentářů: 3

Vložit komentář k tomuto článku

Archív
Připravujeme
Připravujeme nový článek. Více se dozvíte ZDE.