Jak řídit firmu
16
Květen
Úsměv přináší úspěch
Usměvavá žena
Představte si, že stojíte uprostřed obchodu s oblečením. Vybrali jste si módní kus oděvu, ale zvažujete, zda ho skutečně potřebujete a jestli jste ochotní ulehčit vaší peněžence. Myslíte, že může být úsměv prodavače to, co Vás nakonec skutečně přiměje ke koupi daného výrobku?
Nedávno uskutečnili dva vědci pokus, zda a jak radost a pocit štěstí ovlivňuje nakupující. Pokračování článku »
27
Leden
Udržte si zákazníky
Co myslíte, je těžší získat si nového zákazníka nebo udržet stálého?
Těžko říci, ale určitě levnější je udržet si stávajícího. Ztráta zákazníka vás může ohromně zabolet. Jen si spočítejte, kolik jste od něj celkově vyinkasovali. Nepřenechávejte tuto sumu v budoucnu konkurentům. Soustřeďte se na první nákup. (Servis aneb důležitý první nákup) Často bývá hlavním důvodem k nákupům příštím. Pokračování článku »
24
Leden
Servis aneb důležitý první nákup
Záleží vám na dalším osudu vaší firmy v zákazníkových očích? Nic nerozhoduje více než první nákup. Je to stejné jako se sexem. Také chcete, aby se to povedlo. Přimějte zákazníka, aby vyzkoušel váš produkt či službu. Když si získáte jeho důvěru, máte skoro vyhráno. V opačném případě visíte nad propastí.
Nabízejte zákazníkům široké spektrum možností výběru. A nejen to. Pokračování článku »
20
Leden
Školení zaměstnanců – správná cesta
Máte kvalitní lidi, ale nerozumí některé problematice? Poskytujte dnes tolik podstatné služby při prodeji (Největší hodnota – lidé) a neustále zkvalitňujte Vaši nabídku. Tím přilákejte zákazníky. Co je třeba udělat? Musíte rozvíjet schopnosti svých zaměstnanců. Zdokonalte je. Učte je. Posílejte na školení. Nejvíce zkušeností načerpají z praxe. Dejte jim čas a pomozte jim se realizovat. Pokračování článku »
17
Leden
Nejvyšší hodnota – lidé
Váháte s odpovědí, co má ve firmě největší hodnotu? Stroje, značka nebo kontakty? Všechno špatně. Největší hodnotu v těch nejúspěšnějších podnicích po celém světě mají lidé. Právě ti schopní jedinci, kteří mají nápady, odvahu a jsou odhodlaní něčeho dosáhnout.
Ano, chcete-li být úspěšní, musíte sehnat schopné lidi. Přírodní zdroje či kapitál vám nepřinesou konkurenční výhodu. Pokud ale nashromáždíte dostatek mozků, budete o krok napřed. Vědomosti získávají stále více na významu. Hrubá síla je zatlačována do pozadí. Chytrost vítězí. Pokračování článku »
13
Leden
Vyrazte do terénu
Vaše analýzy i průzkumy ukazují zářivý úspěch? Vašemu obchodu se však nedaří a nevíte proč? Nevíte, jak nejlépe pochopit své zákazníky?
Neseďte ve vyhřáté kanceláři a vyrazte do terénu. Zjistěte, co skutečně chtějí. Co jim na vašem produktu vadí, proč ho nekupují. Je dobré mít analýzu. (Zanalyzujte si trh) Pokud si jí však nejste zcela jisti, běžte se přesvědčit sami. Sami pak nejlépe pochopíte, co vaše firma dělá špatně. Ptejte se lidí, kteří u vás dříve nakupovali a dnes už to z nějakého důvodu nedělají. Nemějte zakrytý výhled. Spousty manažerů vůbec nevychází ze své kukaně v domnění, že vše potřebné na ně svítí prostřednictvím monitoru. Potřeby lidí máme přece jasně sepsané, řeknou si. Pokračování článku »
10
Leden
Odhodlejte se
Máte strach nastartovat něco nového? Postupujete obezřetně podle přísloví dvakrát měř, jednou řež? Seberte odvahu a pusťte se do toho!
Nebuďte jako řada firem před Vámi. Ano, také doporučujeme nepřetržitě a intenzivně sledovat konkurenci. (Sledujte konkurenci) Zadávejte vypracování nových a nových studií. Plánujte a držte se svých strategií. Činíte tak samozřejmě správně. Pokračování článku »
06
Leden
Plánujte logicky
Obsahují vaše plány spoustu čísel? Řady různých rozpočtů, ale chybí v nich to podstatné? Totiž, že nestanovují cíle, strategie a taktiky?
Formulujte své plány logicky. Stanovte jasnou strategii, kterou se budete ubírat. Srovnejte plán předchozího roku se současným plánem. Rozlišujte strategii a taktiku. Není to totéž. Nebuďte jako řada firem a uvědomte si to. Taktika je spíše krátkodobá a řeší strategii v praxi. Pokračování článku »
03
Leden
Udělejte SWOT analýzu 2.část
Teď už zřejmě tušíte, v čem metoda SWOT spočívá. (Udělejte si SWOT analýzu 1.část) Přišli jste na spoustu silných a slabých stránek vaší firmy, ale vaše „swotka“ ještě není kompletní.
Dokončete ji zanalyzováním vnějšího prostředí. Hledejte příležitosti (O = oportunities) a hrozby (T = threats). Identifikujte tyto hůře kontrolovatelné faktory externího prostředí. Čiňte tak s pomocí analýzy PEST (popř. PESTE, STEPE aj.) Shrňte s ní veškeré faktory politické, ekonomické, sociálně-kulturní a technologické. Můžete sem zahrnout také vlivy ekologické či mezinárodní.
30
Prosinec
Udělejte SWOT analýzu 1.část
Slyšíte tento pojem poprvé? Nic vám neříká? Tak vězte, že byste ho znát měli.
Nechceme do vás tlačit obsáhlé teorie. Mějte však o tomto zajímavém firemním nástroji povědomí. Může vám odkrýt spoustu faktů, o kterých jste doposud neměli ani tušení.
Vytvořte SWOT analýzu vaší společnosti, složenou ze čtyř prvků. Nejprve zhodnoťte vnitřní prostředí. Sepište silné stránky (S = strong). Poté ty, ve kterých firma pokulhává – slabé (W = weeknesses). Pokračování článku »