Strašáci globalizace
Asie – to je symbol rozvoje i nejistoty. Čína, Indie, jihovýchodní Asie a další rozhýbaly své „mohutné globalizační tělo“ a nabírají vyšší a vyšší rychlost. Možná to nepotrvá tak dlouho a některé suverénní americké společnosti začnou ztrácet. Kdo však ztrácí nejvíce, to je suverenita státu. Nadnárodní společnosti přebírají otěže. Mají dnes větší moc než jednotlivé státy a jejich vliv roste. Jen si zkuste třeba z pozice Estonska diktovat podmínky McDonaldu. Bude stále těžší prosadit státní opatření na podporu malých a omezení velkých. Finanční giganti hrají prim. Země, jejichž vlády pracují flexibilně a umožňují vstup zahraničním investorům, získávají. Zatímco jiné ztrácí. Nůžky se rozevírají. Ale co je horší. Přestože spotřeba roste, celosvětová chudoba se nesnižuje.
A kdo ještě trpí globalizací? Příroda. Business je business. Peníze jsou až na prvním místě. Těžební giganti se jen tak před něčím nezastaví. Proč neprodávat ještě víc. Zvlášť, když ceny přírodních zdrojů rostou.
A jak se máte zachovat Vy? Využívejte různých státních i evropských podpor. Získávejte pro sebe dotace. Hledejte benefity. Dělejte business, ale buďte šetrní k přírodě. Nyní je víc než kdykoli jindy kladen důraz na ochranu přírody. Čiňte tak nejen pro svůj dobrý pocit, ale i pro finanční odměny. Zákazníci sledují Vaši image. Ochrana přírody bude zaujímat jedno z prvních míst jejich žebříčků.
Jaký bude další vývoj globalizace? Kam směřuje? A kde se zastaví?
Dozvíte se již tento čtvrtek v článku Quo vadis globalizace.
[...] se v článku Strašáci globalizace. Rubrika: [...]